Meras smaile (6476 m), Nepāla

3.05.-23.05.2025.  (5 brīvas vietas) ar Kristeru

Nepālas Himalaji ir "pasaules jumts" un kalnos kāpēju Meka. Arī mēs pavasarī dosimies uz šiem varenajiem kalniem, iesim 15 dienu garā pārgājienā ar kāpienu 6476 m augstajā Meras smailē. Šajā kāpienā nebūs tehniskas sarežģītības vai augstas bīstamības, galvenais izaicinājums ir lielais augstums, kam nepieciešama pietiekami pakāpeniska aklimatizācija. Jāapbruņojas ar pacietību, izturību un jābauda Himalaju džungļi, takas, upes, pārejas, ezeri, sniegotās virsotnes un neticamie skati.
Nepālā viesmīlība ir ļoti augstā līmenī, visas naktis (izņemot vienu) mēs gulēsim kalnu namiņos istabiņās pa divi, tāpat baudīsim brokastis un vakariņas no plaša ēdienu klāsta. Tā kā arī pusdienas būs iespējams iegādāties tējas namiņos, somā jānes līdz vien savas personīgās mantas, drēbes un vēlams, guļammaiss.
Divas no pārgājiena dienām iesim pa ledāju. Dzelkšņus un tiem piemērotus zābakus mēs saņemsim nometnē pirms ledāja, šis ekipējums arī nav jānes, pārgājienu varam iet ar viegliem zābakiem.

Foto galeriju skaties šeit! (attēli no 2024.g. novembra, maijā būs pavasarīgāk un mazliet siltāk =)

Pasākuma programma: (secība var tikt mainīta atkarībā no laika un maršruta apstākļiem)

3.maijs. Pl.11.05 izlidosim no Rīgas uz Stambulu. Pēc dažām stundām lidostā sēžamies lidmašīnā uz Katmandu.

4.maijs. Pl.06.00 ielidojam Katmandu, iekārtojamies viesnīcā un atvelkam elpu. Dienu pavadām iepazīstot Nepālas galvaspilsētu un tās kultūru, gatavojoties pārgājienam un veicot pēdējos nepieciešamos pirkumus. Nakts viesnīcā Katmandu.

5.maijs. Agri no rīta ar džipiem izbraucam uz kalniem. Mums priekšā garš pārbrauciens, kurā nogarlaikoties nebūs iespējams:) Vakarā sasniedzam Patales ciemu, Himalaju pakājē un vakarējam ar skatu un domām uz kalniem. Nakts viesu namā.

6.maijs. No rīta vēl dažu stundu brauciens ar 4x4 pa kalnu ceļiem līdz mūsu pārgājiena sākumpunktam Bung ciemam 1700 m augstumā, kur sākas mūsu pārgājiens. Lielākoties mēs iesim pa labi iestaigātām takām, kuras vietējie kopš senseniem laikiem izmanto, lai pārvietotos no saviem ciemiem uz vasaras ganībām. Vakarā sasniedzam Kiraules ciemu (2500 m), kurā paliksim divas naktis. Distance apm.5 km. Nakts viesu namā.

7.maijs. Lai pakāpeniski pieradinātos pie augstuma un arī mazliet atgūtos no ilgajiem lidojumiem un pārbraucieniem, dosimies dienas izgājienā uz kādu skaistu augstieni (3300 m) un vakarā atgriezīsimies atpakaļ Kiraulē (2500 m). Distance apm.10 km. Nakts viesu namā.

8.maijs. Sākam pamazām kāpt uz augšu, sākumā gar ganībām un tālāk caur mežu no Kiraules dodamies uz Čolem ciemu (3500 m). Pēc pusdienas ceļš vedīs pa grēdas kori, kas dos iespēju laiku pa laikam vērot iespaidīgus skatus uz plašajām ielejām abās pusēs. Distance apm.8 km. Šo un turpmākās naktis pavadīsim mazos ciematiņos, viesu namiņos pie vietējiem iedzīvotājiem. Šajās naktsmītnēs gulēsim istabās pa divi, katru vakaru varēsim izvēlēties vakariņas no plašas ēdienkartes un tāpat no rīta brokastis. Par papildu maksu dažreiz pieejamas vēl īpašas ekstras - ierīču uzlāde, wifi vai karstā spaiņa duša.

9.maijs. Aklimatizācijas diena. Lai pakāpeniski pieradinātos pie augstuma un nebūtu jāpiedzīvo galvas reiboņi un nepārejoša aizdusa kāpjot augšā, vienu dienu pavadīsim 3500 m augstumā iepazīstot vietējo iedzīvotāju tradīcijas un sadzīvi. Sākot ar nākamo dienu nākamās 8 dienas kādu dienas daļu vai arī visu dienu būsim virs 4000 metru atzīmes.

10.maijs. Pirmais nopietnais pārbaudījums Hurhures pāreja, kas sniedzas līdz pat 4450 m augstumam. Šajā augstumā jau ir beidzies mežs, un tas nozīmē, ka nekas neaizsedz vareno skatu, kas paveras uz visām pusēm. Aiz pārejas tikai nedaudz uz leju līdz trim klinšu ieskautiem kalnu ezeriem un tad līdz mazītiņajam un laika ritējuma neskartajam Holaharka ciemam (4250 m), kur nakšņojam. Distance apm. 6 km.

11.maijs. Pēc grūtāka gājiena uz augšu seko diena, kurā vairāk dosimies uz leju. Pārejas otrā pusē no alpīnajām pļavām pamāzām atgriežoties rododendru mežu takās ejam uz leju līdz lielajai upei, kas tek lejup no Meras un Kotes ciemam (3600 m), kas ir apmeties pie tās. Kāpums +400m/-1100m. Distance apm. 9 km.

12.maijs. Mūsu ceļš atkal ved uz augšu, šoreiz gar upi. Pa ceļam redzami varāki mazi ūdenskritumi un viena pa pusei klintī ieskrāpēta budistu svētvieta. Diena noslēdzas Tangnak ciemā (4280 m). Kāpums +750m. Distance apm. 9 km.

13.maijs. Šajā dienā dodamies augšup uz Hares ciemu (4900 m), kas būs mūsu bāzes nometne kāpienam Meras smailē. Kopā Harē pavadīsim trīs naktis, divas augšā ejot un vienu lejā nākot. Pa ceļam uz Hari iespēja apskatīt iespaidīgi Sabaičo ezeru 4400 m augstumā un vērot Meras smailes nepieejamo ziemeļu sienu.  Kāpums +600m/-1100m. Distance apm. 6 km.

14.maijs. Aklimatizācijas diena. Šajā dienā mums ir trīs būtiskas aktivitātes. Viena no tām ir pudža, jeb budistu aizlūgums, kas ir neatņemama sastāvdaļa nepāliešiem dodoties kalnos. Otra ir ekipējuma saņemšana, piemērošana un pielāgošana. Šeit saņemam augstkalnu zābakus, dzelkšņus un iekares. Lielākā daļa kāpēju uz Meru dodas bez leduscirtņa, ar divām nūjām rokās (kas liecina par maršruta relatīvo drošību), bet, ja ir vēlēšanās var ņemt arī leduscirtni. Pēc ekipējuma saņemšanas dodamies nelielā izgājienā pa tuvējo kori aklimatizācijas nolūkos. Vakarā atpūšamies un noskaņojamies kāpienam. 

15.maijs. Nākamais lielais izaicinājums, kāpiens uz augšējo nometni (high camp, jeb šturmlāgers). Jau no rīta ejam ar lielajiem zābakiem, pirmās divas stundas pa akmeņiem, tad apmēram pie 5200 m atzīmes liekam dzelkšņus un turpinām ceļu pa ledāju. Taka uz ledāja ir labi iestaigāta un gana droša, šeit gājiens bez sasaites. Kāpiens nav viegls gaisa retinājuma dēļ, bet ainava, kas paveras apkārt atsver visas grūtības. Pēc dažu stundu kāpiena pa ledāju sasniedzam augšējo nometni 5770 m augstumā. Šī būs vienīgā nakts, ko pavadīsim teltīs. Teltis jau ir uzceltas, tajās ir daudz vietas, mūs jau gaida matrači un spilveni. Arī šeit mums pasniedz siltas vakariņas un brokastis. Laicīgi liekamies uz auss, jo rīts būs agrs. Distance apm. 5 km.

16.maijs. Agri no rīta, ap plkst. trijiem startējam no nometnes uz Meras virsotni. Kāpiens uz augšu ir 700 metri pa stabilu ledāju un aizņems ap 4 stundām. Sākums ir pa tumsu ar pieres lukturīšiem, taču arī šeit ir labi iestaigāta un atzīmēta taka, tāpēc tas problēmas nesagādā. Ap pieciem rītā lec saule un pirmajās rītausmas stundās mēs sasniedzam savu virsotni (6467 m) un varam priecāties par kalnu diženumu. Tālāk ceļš ved uz leju līdz augšējai nometnei, kur mazliet iestiprināmies un atpūšamies. Pēc nelielas pauzes ejam lejā uz Hari (4900 m), kur varam atpūsties un priecāties par paveikto.

17.maijs. Pēc virsotnes vēl viss nav galā, mēs turpinām ceļu lejup, iesākumā līdz Kotei (3600 m). Pamazām atgriežamies arvien siltākos, zaļākos un apdzīvotākos apvidos.

18.maijs. No Kotes mūsu ceļš atpakaļ vedīs pa citām takām, nevis tām, kas mūs atveda šurp. Līdz ar to nebūs jākāpj vēlreiz atpakaļ pārejā. Ejam cauri mežiem un džungļiem pa skaistām takām uz Četraholas ciemu (3600 m).

19.maijs. Turpinām gājienu uz leju cauri rododendru mežiem un bambusu audzēm, kurās mītot sarkanās pandas (vēl nav redzētas:). Ejam līdz Ramailo Dada ciemam (3250 m).

20 maijs. Noslēdzošā pārgājiena diena ar skaisto Pangom pāreju (3174 m). Garš gājiens uz leju līdz Hariholai (2100 m) un noslēdzošā nakts kalnos.

21.maijs. No rīta sēžamies džipos un braucam līdz pat Kurkotai, kur nakšņojam viesnīcā. 

22.maijs. Agri no rīta braucam uz Kathmandu, iekārtojamies viesnīcā, paēdam brokastis un dodamies apskatīt pilsētas interesantākās vietas un iegādāties suvenīrus. Nakts viesnīcā Katmandu.

23.maijs. Agri no rīta dodamies uz lidostu. Pl.07.25 izlidojam uz Stambulu, dažas stundas lidostā un jau pl.18.55 nolaižamies Rīgā.

Nepieciešamais ekipējums:

+ Pārgājienu zābaki.
+ Mugursoma. 50-60 litri.
+ Guļammaiss. -5°C. 
+ Paklājiņš (pēc izvēles, var ņemt, var neņemt)  
+ Virsjaka. Tai jābūt vēja un lietus izturīgai un pietiekami lielai, lai zem tās pavilktu visas siltās drēbes. 
+ Dūnu jaka un flīsa jaka vai džemperis.
+ Virsbikses. Vēja un mitruma izturīgas bikses, zem kurām var pavilkt siltās un turpināt ērti kustēties.
+ Termoveļa.
+ Šorti. 
+ min. 2 krekli. Vislabāk, ja viens ar īsām piedurknēm, otrs - ar garām.
+ min. 2 zeķu pāri. Vienas zābakiem un vienas guļammaisam.
+ 2 cimdu pāri. Pirkstaiņi un siltie (dūraiņi).
+ 2 cepures. Saules cepure ar platām malām visapkārt un siltā cepure (balaklava/slēpošanas maska).
+ Saulesbrilles.
+ Saules aizsargkrēms, min. 50 SPF.
+ Pieres lukturītis (ar pilnām baterijām!).
+ Higiēnas piederumi un personīgā aptieciņa.

Piedzīvojuma cena ir 3150 eiro (ieskaitot  PVN). Lai veiktu rezervāciju, jāveic 650 eiro pirmā iemaksa.

Cenā iekļauts:

+ Aviobiļetes Rīga-Stambula-Katmandu-Stambula-Rīga (23 kg bagāža + salona somas).
+ Ieejas biļetes Nacionālajā parkā.
+ Individuālās kāpšanas atļaujas.
+ Visas naktsmītnes.
+ Brokastis un vakariņas viesu namos.
+ Visi transfēri, ieskaitot 4x4.
+ Grupas vadītājs no Latvijas un vietējais gids visa pārgājiena garumā.
+ Īres ekipējums divām kāpšanas dienām (augstkalnu zābaki, dzelkšņi, iekares)
+ Pārgājiena izplānošana un palīdzība gatavojoties, palīdzība ekipējuma sagādē. 

Cenā nav iekļauts:

- Pusdienas.
- Personīgais ekipējums.
- Nepālas vīza (kārtojam uz robežas, ap 50 eiro)
- Apdrošināšana.

VISURGĀJĒJI ir licencēts komplekso tūrisma pakalpojumu sniedzējs. Speciālā atļauja (licence) nr. T-2024-7 pieejama PTAC reģistrā šeit: https://registri.ptac.gov.lv/registri/turisma-pakalpojumu-sniedzeji

Lai pieteiktos piedzīvojumam, aizpildi kontaktformu vai arī sazinies pa tel. +371 268 99 077.